A Bhakti-sandarbha így ír arról, hogy hogyan változik a psziché a Vaisnava-aparadha hatására:
- Csalárdság, képmutatás: Egy bhakta egyszerű és egyenes, de az aparadha hatására megjelenik benne a kétszínűség. A felgyülemlett sértések miatt a szíve kemény és kegyetlen lesz, de külsőleg még mindig Vaisnavának mutatja magát.
- A sastrába vetett hit hiánya: A sértés fokozatosan befedi a hitünket, s elveszítjük a sastrába vetett bizalmunkat és az iránta való érdeklődésünket.
- Ragaszkodás: A bhakti minősége az Úrba és az abba vetett szilárd hit, hogy a szolgái vagyunk. A sértés miatt az ember ragaszkodást fejleszt ki azok iránt a dolgok iránt, és elmerül azokba a dolgokba, melyek eredményeképp eltér az odaadó szolgálatban a nisthától.
- Büszkeség: Egy bhakta nem büszke, mert nagyszerű szolgálatot végez. Inkább alázatos, és úgy érzi, nem szolgálja eléggé a guruját és Krsnát. A sértés következtében viszont az ember azt kezdi érezni, hogy az általa végzett szolgálat a legjobb, s mások irigyek rá.
Ha ezek a vágyak az odaadó szolgálat gyakorlása ellenére nem csökkennek (vagy akár növekednek), akkor az embernek őszinte önelemzést kell végeznie, hogy lássa, vajon ez egy Vaisanava-aparadha következménye-e.
Dhanurdhara Maharaja: Japa Meditations, 66. oldal